Poradna

Ztratila se mi kočka! Co mám dělat?

Autor Gabriela Zvonková Vytvořeno před 1 rokem
Při hledání ztracené kočky je nejdůležitější trpělivost.

Při hledání ztracené kočky je nejdůležitější trpělivost.

Ztráta čtyřnohého přítele je vždy bolestivá. Pokud se ale váš mazlíček ztratil, je potřeba neztrácet naději a udělat vše potřebné pro to, aby jste ho co nejdříve našli. Tady je návod, jak postupovat, aby šance na jeho nalezení byly co největší: 

1. Hledejte co nejdéle v oblasti, kde se kočka ztratila – nejlépe v noci, až opadne ruch. Kočka je vyděšená a s největší pravděpodobností se někam schovala. V případě hluku z úkrytu nevyleze.

2. Dejte na místo misku s vodou a krmením – nejlépe oblíbenou konzervou (čím více aromatická, tím lepší). Použít můžete také oblíbené pamlsky. Pokud jde o frekventované místo, dejte misku více do ústraní a pravidelně doplňujte.

3. Volejte kočku jménem klidným hlasem – kočka ze všeho nejvíce reaguje na tón hlasu. Nedělejte hluk, procházejte trpělivě okolí, ptejte se místních (včetně pejskařů), svou kočku jim popište. Pozorně naslouchejte zvukům, protože kočka mohla někde uvíznout a může „volat o pomoc“.

4. Zjistěte si, zda jsou v okolí místa, kam se kočka může schovat – otevřená okna do sklepů, špatně zakryté kanalizace, neobydlené domy se zahradou.

5. Zveřejněte na sociálních sítích fotografii kočky s popisem (jméno, rasa, věk, zvláštní znaky, čip/známka, na jaké zavolání nejlépe slyší, kdy a kde přesně se ztratila, povaha, atp.), nasdílejte ji do zvířecích skupin a kontaktujte Psího detektiva (www.psidetektiv.cz).

6. Obvolejte okolní útulky a popište jim svou kočku, pomoci mohou maily s popisem a fotografií. Pro kontrolu pak volejte jednou denně, zda se kočka neobjevila a hlídejte rubriky nalezených zvířat.

7. Pokud se během 24 hodin vaše kočka nenajde, vylepte letáky s popisem a případnou odměnou na frekventovaných místech, ve veterinárních ordinacích v okolí, na zastávkách apod.

8. Pravidelně choďte hledat kočku v okolí, kde se ztratila – volejte jménem, můžete chrastit oblíbenými pamlsky (pokud zvuk zná a reaguje na něj), ptejte se sousedů, zda kočku neviděli.

9. Pokud se kočka po několika dnech neobjeví, použijte sklopec (může zapůjčit útulek), umístěte v místě zmizení nebo v blízkém okolí, nastražte do něj oblíbené žrádlo a trpělivě čekejte. Ideální dobou k odchytu je brzy ráno a večer/v noci. Důležité je vyčkávat v naprostém tichu, může jít až o několik hodin.

Nezapomeňte, že pokud je vaše kočka čipovaná nebo má obojek se známkou, na které jsou kontaktní údaje na vás, šance na to, že se s ní shledáte, jsou mnohonásobně vyšší. 

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů