Poradna

Ztratil se mi pes! Co mám dělat?

Autor Gabriela Zvonková Vytvořeno před 1 rokem
Při ztrátě psa je důležité nepanikařit a udělat vše pro to, aby se co nejdříve vrátil domů.

Při ztrátě psa je důležité nepanikařit a udělat vše pro to, aby se co nejdříve vrátil domů.

Přeskočil plot, vytrhl se z vodítka, nepřiběhl na zavolání... Každý den se na sociálních sítích objevují prosby o pomoc při hledání ztraceného psa. Co dělat, abyste svého čtyřnohého přítele našli co nejdříve?

1. Zůstaňte co nejdéle na místě, kde jste se psem byli naposledy. Pes se často vrátí na stejné místo (většinou během prvních 3 hodin).

2. Pokud nevydržíte čekat a chcete aktivně hledat, nechte na místě část svého oblečení – je na něm váš pach a pokud se pes na místo vrátí, může na něm pak díky tomu zůstat. Je však potřeba místo v krátkých intervalech kontrolovat a nejlépe se pohybovat v jeho okolí.

3. Při aktivním hledání na psa volejte tak, jak ho oslovujete, když ho chválíte. Dejte si záležet na tónu hlasu – je potřeba, aby pes nenabyl dojmu, že provedl něco špatného a nebál se k vám jít. Mohou pomoci i oblíbené pamlsky. Zapojte do pátrání více osob, nejlépe ty, které váš pes zná.

4. Kontaktujte městskou policii, Psího detektiva (www.psidetektiv.cz) a pokud se ztratil v lese nebo jeho blízkosti, také mysliveckou jednotu.

5. Pokud je váš pes čipovaný, informujte o ztrátě Národní registr majitelů čipovaných zvířat (602 611 053). Zavolejte také na veterinární kliniky/ordinace v okolí, nálezce může se psem veterináře navštívit kvůli kontrole čipu.

6. Obvolejte okolní útulky a popište jim svého psa, pomoci mohou maily s popisem a fotografií. Pro kontrolu pak volejte jednou denně, zda se pes v daném útulku neobjevil.

7. Zveřejněte na sociálních sítích fotografii psa s popisem (jméno, rasa, věk, zvláštní znaky, čip/známka, na jaké zavolání nejlépe slyší, kdy a kde přesně se ztratil, čeho se bojí, atp.) a nasdílejte ji do zvířecích skupin.

8. Pokud se během 24 hodin váš pes nenajde, vylepte letáky s popisem a případnou odměnou na frekventovaných místech, ve veterinárních ordinacích v okolí a v okolí škol.

Pamatujte, že pes by měl být vždy označen obojkem se známkou s kontaktními údaji na vás a ideálně také čipem, který je třeba po zavedení registrovat. Zatímco obojek může každý bez námahy sundat, čip může pomoci v případě krádeže psa jeho navrácení původnímu majiteli.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů