Poradna

Vím o týrání zvířete! Co mám dělat?

Autor Gabriela Zvonková Vytvořeno před 1 rokem
Týrání může mít mnoho podob. Jedním z nich je i zanedbání péče. V každém případě je důležité jednat!

Týrání může mít mnoho podob. Jedním z nich je i zanedbání péče. V každém případě je důležité jednat!

Dočasky.cz

Množírny, zanedbaná zvířata, štěňata odhozená v igelitovém pytli u krajnice - to jsou jen některé případy, které můžeme klasifikovat jako týrání zvířat. Pomoci může každý z nás. Je důležité jednat a nečekat, že někdo problém vyřeší za nás. Protože právě rychlost může v těchto případech zachránit životy.

Jak postupovat, když se dozvíte o týrání zvířat nebo jste jeho přímým svědkem?

1. Pokud jste svědkem týrání zvířete na ulici/jiném místě, je třeba neprodleně zavolat Policii ČR a pořídit dokumentaci. Pokud situaci vyhodnotíte jako nebezpečnou, sami nezasahujte! Vyčkejte na PČR.

2. V případě, že se jedná o dlouhodobé týrání (např. zanedbání péče) u hospodářských nebo domácích zvířat, pořiďte dokumentaci, pokuste se od místních zjistit více informací a začněte jednat.

3. Pošlete/předejte písemně informace o týrání na odbor životního prostředí MÚ v místě, kde se zvířata nachází. Součástí musí být vaše údaje, zpráva s informacemi o situaci, přesném místě, kde jsou zvířata ustájena, jméno majitele zvířat (pokud je vám známo) a důkazy v podobě fotografií nebo videozáznamů. Kopii oznámení uschovejte.

4. Přes formulář na stránkách Státní veterinární správy (www.svscr.cz) pošlete podnět k prošetření týrání zvířat, kde uvedete popis situace, přesného místa, kde se zvířata nachází, údaje o majiteli (pokud je znáte). Pokud chcete být informováni o výsledku šetření, je nutné to v podnětu uvést. SVS tak může učinit ale jen v případě, že vyplníte své jméno a emailovou adresu a vzdáte se tak možnosti anonymity.

5. Veškerou dokumentaci, kterou k případu máte + informace o něm a o vašich krocích pošlete organizaci Hlas zvířat (info@hlaszvirat.cz). Z právního hlediska poradí, jaké další kroky je třeba udělat a na koho se dále obrátit.

6. Spojte se s nejbližší organizací, která má v péči stejný druh zvířat (v případě psů psí útulek, v případě koček depozitum, v případě hospodářských zvířat azylová farma, v případě volně žijících zvířat záchranná stanice) a informujte ji o situaci a krocích, které jste podnikli.

7. Dokumentaci o případu týrání nezveřejňujte ihned na sociálních sítích. Můžete tím ztížit práci kontrolním orgánům! Naopak v případě, že 3 týdny a více nedochází k nápravě situace, dokumentaci můžete zveřejnit i s výčtem institucí, které jste o týrání zvířat informovali. Díky sociálním sítím tak na ně můžete vyvinout tlak a donutit je k činu.

Můžete napsat o radu. Můžete situaci a postup konzultovat. Ale v první řadě je potřeba jednat. Ve chvíli, kdy jste svědkem týrání zvířat, stáváte se tím, kdo může rozhodnout o jejich záchraně. Pokud se rozhodnete čekat, až tento problém někdo vyřeší za vás, může pomoc přijít pozdě. A budou to zvířata, která za to zaplatí daň nejvyšší. Proto děkujeme všem, kteří nejsou lhostejní. Pomáhat má smysl.

Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů

Související
Populární
Nejčtenější
Odběr novinek

Odesláním souhlasíte s podmínkami pro zpracování osobních údajů