VIDEO: Konec klecových chovů se blíží. Obchodní řetězce chystají změny

klecový chov slepic

PRIMA_MAZLICEK_SLEPICE_V_NOUZI

Co je pro vás rozhodující při koupi vajíček? Země původu, cena anebo to, v jakém prostředí žijí nosnice? Jestli se rozhodujete podle posledního příkladu, budete mít radost. Většina nákupních řetězců se do roku 2025 zavázala tím, že nebudou odebírat vajíčka z klecových chovů.  Zajímá vás, které řetězce klecové chovy do budoucna odmítnou? Jsou jimi Globus, Kaufland, Lidl, Penny Market, Albert, Košík cz. a Rohlík cz. 

Od roku 2012 sice platí směrnice Evropské unie, že klec pro nosnici musí mít 50 cm2, to je ale plocha třech krabiček zápalek. Přibyl i malý prostor pro popelení, hnízdění a hřadování (tzv. obohacené klece), i tak ale ochránci zvířat protestují, že slepice žijí v otřesných podmínkách.
O něco lépe se mají nosnice z podestýlkových chovů. Podlaha je totiž pokryta buď slámou, hoblinami nebo pískem a vajíčka snášejí do hnízd.

Podle nákupních řetězců lidé čím dál tím více kupují vajíčka z podestýlkových a volných chovů a nevadí jim si připlatit. V rozhovoru pro deník Právo se vyjádřila mluvčí Globusu Rita Gabrielová: „Budeme z prodeje postupně stahovat vejce z klecových chovů a nahradíme je těmi, která jsou z hlediska podmínek chovu slepic přijatelnější. Bude to však chvíli trvat a bude nutné najít chovatele schopné splnit podmínky pro tak velkoobjemový prodej, jaký máme v Globusu.“


Vejce z klecového chovu koupíte v rozmezí 3-6 korun za kus, podestýlkové pak od 4-7 korun a to z volného chovu vás může přijít až na 10 korun. 
„Je jasné, že se ceny změní, bude muset dojít k dohodám cen napříč trhem. Trh si ale musí uvědomit jakou cenu má toto “lepší“ vejce,“ dodala Gabrielová.

Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, ale v rozhovoru pro deník Právo varovala, že nebudou evropští producenti schopni dodat potřebné množství vajec, pokud by podestýlková vejce vyžadovaly všechny evropské řetězce. Podle ní by bylo lepší nechat dosloužit obohacené klece a další už nestavět.

A jak vlastně zjistíte z jakých podmínek vajíčka pochází? Povinné údaje jsou země původu, velikost,  registrační číslo hospodářství (př: „1234“) a metoda chovu nosnic. Ta je značena první číslicí.

  • „1“ – vejce nosnic ve volném výběhu,
  • „2“ – vejce nosnic v halách (na podestýlce),
  • „3“ – vejce nosnic v klecích,
  • „0“ – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)

Stovky milióńů hospodářských zvířat trpí v klecích, my ale máme v rukou nástroj, jak to změnit - pomocí Evropské občanské iniciativy (EOI) Konec doby klecové.

Je to unikátní iniciativa jak ovlivnit politiku EU – mocný nástroj ke změně. Každý členský stát EU stanovil vlastní pravidla pro sběr podpisů: některé státy požadují údaje, jako je číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Webové stránky jsou certifikovány podle nařízení EU tak, aby bylo zajištěno, že se vaše osobní údaje uchovávají bezpečně a že budou využity pouze pro ověření vašeho podpisu. Po započítání vašeho hlasu budou všechny vaše osobní údaje smazány.

Šanci máme pokud do 11. září 2019 podepíše tuto petici 1 milión občanů EU.

Barbara Vávrová 💓

Tagy: