• Domů /
  • Aktuality
  • /
  • V liberecké zoo zemřela dvě mláďata ohroženého lva berberského

V liberecké zoo zemřela dvě mláďata ohroženého lva berberského

V liberecké zoo opět uhynula lví mláďata. O to smutnější je, že lvi berberští jsou v přírodě už vyhubeni. Podle pitvy za jejich smrtí stojí ztráta mateřského mléka u lvice. 

Pár, který mláďata přivedl na svět, chová zoo od roku 2016. Už předchozí čtyři mláďata se této samici nepodařilo udržet naživu. Bohužel je nebyla schopná nakrmit. Zde to vypadalo nadějně, protože odchov byl zpočátku úspěšný. 


Zastavení laktace si odborníci momentálně neumí vysvětlit. "Příčin mohlo být několik. Aktuálně znovu podrobně analyzujeme kamerové záznamy a celý průběh odchovu i následný vývoj konzultujeme s veterináři i zkušenými odborníky z jiných zoo," uvedl pro ČTK zoolog Luboš Melichar. 
 

V liberecké zoo zemřela dvě mláďata ohroženého lva berberského
lev berberský
Instagram

Dále zoolog potvrdil, že matka přišla o mláďata velice náhle a předtím nebyl důvod k pochybnostem, jelikož vše probíhalo standardně. Mláďata se narodila v noci na 14. prosince 2018, nebyl jim tedy ani měsíc. 


Pracovníci zoo doufají, že se tak alespoň posílily mateřské zkušenosti lvice a další mláďata se už podaří dochovat. Toto chráněné zvíře, které je zapsáno v Černé knize ohrožených druhů, váží až přes čtvrt tuny. Lvi berberští na světě přežívají už jen díky zoologickým zahradám. Aktuálně v Evropě najdeme 65 jedinců. Ve volné přírodě byli vyhubeni už v 19. století.  
 

Barbara Vávrová broken heart