• Domů /
  • Aktuality
  • /
  • Psí čich je přesnější než kdejaký přístroj

Psí čich je přesnější než kdejaký přístroj

Ilustrační foto
Instagram

Pes je nejen nejlepším přítelem člověka, ale dalo by se říct i ochráncem. Jejich čuch je 10 000x lepší než ten náš a díky němu, věřte nevěřte, dokážou odhalit mnoho chorob. 
Americká společnost tropické medicíny a hygieny zjistila, že psi jsou dokonalými přístroji k odhalení mnoha nemocí. Například malárie. „Kůže lidí, kteří jsou těmito parazity nakaženi, má specifický zápach, který je lidem samozřejmě skryt. Psi se dají vycvičit k tomu, aby na kousku oblečení tuto nemoc rozeznali,“ řekl vedoucí výzkumu Steven Lindsay. Zatím byly pokusy prováděny na ponožkách nemocných dětí. Psi odhalili nemocné z 70%. 
 

    

To ale není jediné. Také odhalí rakovinu. Poškozené buňky nemocného člověka totiž produkují specifickou bílkovinu. Rakovinu plic odhalí z dechu a rakovinu prostaty z pachu moči. 
Neuvěřitelné je i to, že dokáží až 45 minut dopředu předvídat epileptický záchvat. Většinou reagují štěkotem anebo se všelijak jinak snaží člověka upozornit. U diabetiků navíc z potu cítí změnu glukózy v krvi. 
 

Psí čich je přesnější než kdejaký přístroj
Ilustrační foto
Instagram

Čtyřnozí parťáci odhalí i těhotenství u dam a to hned na počátku. Díky hormonálním změnám, kterými tělo ženy prochází. 
Jen jednu jedinou chybičku to má, že MY svým mazlíčkům nerozumíme. Pokud tedy pejsek není vyloženě trénován, na to, jak tu či onu situaci oznámit, jsme bezradní. 
 

Barbara Vávrováheart