Průlom v případu vězněných velryb! Ruské úřady znovu obrací, na výzvu vědců je propustí

Výprava týmu vědců v čele s Jean-Michelem Cousteauem přinesla své ovoce. V pondělí 8. dubna se s ruskými úřady totiž dohodli na propuštění necelé stovky kytovců, kteří jsou už od loňského léta drženi v nevyhovujících podmínkách u pobřeží Japonského moře.

Na podzim roku 2018 se na světlo světa dostaly záběry z dronu, který nad „velrybím vězením“ v zátoce Srednyaya na jihovýchodě Ruska přeletěl. A veřejnost byla otřesena a nešetřila kritikou. Podmínky, ve kterých jsou kytovci drženy, se nedají popsat jinak než jako žalostně nedostačující. V jedné ohradě se tísní až 15 velryb, kterým tak není umožněn pohyb. Ten je pro ně životně důležitý, jelikož díky němu udržují teplotu těla. Na záchranu velryb byla vytvořena internetová petice (kterou již podepsal více než jeden a půl milionu lidí) a velké množství celebrit začalo apelovat přímo na ruské hodnostáře.

Obrátily se i na prezidenta Putina. „Jistě víte, že lidé po celém světě jsou stále více znepokojeni stavem mořské biodiverzity a o velrybách to platí obzvlášť,“ píše ve svém dopise prezidentovi Pamela Anderson. „Zprávy o ‚velrybím vězení‘ v Nakhodce, o mrazivém počasí a utrpení kosatek a běluh jsou zdrojem mezinárodního znepokojení.“ V reakci na tento tlak nařídil přímo prezident Putin, aby úřady vše řádně prošetřily a velryby propustily.

Jenže…

Minulý týden ruský Úřad pro rybolov od slibu kytovce propustit upustil a přišel s návrhem, že v roce 2020 odloví dalších tři sta kytovců v Ochotském, Beringově a Východosibiřském moři. Podle odborníků na místě jsou totiž podmínky více než uspokojivé. Tito „odborníci“ jsou však zaměstnanci společností, které velryby uvěznily proto, aby je v Číně prodaly jako atrakce do zábavních parků.

Do věci se proto vložilo ruské ministerstvo pro životní prostředí a pozvalo do země vědecký tým vedený Jean-Michelem Cousteauem (synem známého oceánografa Jacques-Yvese Cousteaua). A v pondělí obě strany podepsaly dohodu, že věznění savci budou propuštěni. Dojde k tomu v několika fázích. „Jednomyslně jsme se rozhodli, že zvířata budou vypuštěna zpět do přírody,“ prohlásil po podpisu dohody Oleg Kožemjak, gubernátor Přímořského kraje. „Vědci z obou týmů rozhodnou, kdy a která zvířata budou propuštěna,“ dodal.

Podle dohody bude ustanoveno zvláštní rehabilitační centrum, ve kterém budou pro kytovce nachystány podmínky co nejpodobnější jejich přirozenému prostředí. Kožemjak uvedl, že později bude k dispozici i pro všechny velryby, které budou zraněny či budou vyžadovat pomoc. Vědci se zavázali, že do května přijdou s plánem na propuštění velryb. „Vím, že nás čeká spousta práce, ale nepochybuji o tom, že uspějeme,“ prohlásil Cousteau.

Ruské organizace na ochranu přírodu se už celé roky snaží přinutit ruské úřady ke schválení zákazu obchodu s mořskými savci. Čtyři společnosti, které odlovily tyto kytovce, však využily výjimku v lovu. Získaly totiž povolení lovit velryby pro „vzdělávací“ účely. Kosatky a běluhy držené ve „velrybím vězení“ se měly stát atrakcemi v čínských národních parcích. Za jednoho jedince jsou čínské parky ochotné zaplatit až 135 milionů korun. Zatímco většina západního světa od této pochybné zábavy postupně ustupuje, v Číně najdeme více než 60 fungujících mořských parků a desítky dalších ve výstavbě. Organizace China Cetacean Alliance uvádí, že v zemi je v zajetí drženo více než 490 mořských savců.

Tagy: