• Domů /
  • Aktuality /
  • Otrava u psa. První pomoc při požití toxické látky!

Otrava u psa. První pomoc při požití toxické látky!

Otrava u psa. První pomoc při požití toxické látky!
Ilustrační foto
Instagram

Prvním krokem by mělo být to, abyste měli v telefonu uložený kontakt na svého veterináře, nebo na veterinární službu, která funguje 24 hodin denně. 

Jednejte hned! Když má pes bolesti a křeče, bývá pozdě!
Důležité: Potřebujete dostatek vody, přikrývek a lékárničku (3% roztok peroxidu vodíku, černé/živočišné uhlí).
 

Při požití toxických látek se okamžitě doporučuje vyvolat zvracení. Pozor! Pokud ale váš pes pozřel žíravinu, zvracení nevyvolávejte, může to poškodit zažívací trakt. Stejně tak pokud je malátný a nebo už zvracel. Pejskovi vypláchněte tlamu a dejte mu vypít 2-5 dcl vody. Pouze neperlivé. Minerálky a sodovky ne! Mohou uvolňovat oxid uhličitý. Nenuťte ho do pití, pokud má již bolesti, anebo je v bezvědomí, okamžitě jeďte k veterináři. A nepodávejte ani živočišné uhlí, může to zkomplikovat následné vyšetření sliznice. 


Při použití toxických látek zavolejte veterináře, na jeho doporučení vyvolejte zvracení. A to pouze u zvířete, které nemá křeče a je při vědomí. Do 1 hodiny od pozření látky. Pokud se jedná o lepidlo nebo látku, která pění – nevyvolávejte zvracení!
 

Otrava u psa. První pomoc při požití toxické látky!
Ilustrační foto
Instagram

Varianty vyvolání zvracení 

  • 0.5-2 dcl vlažné vody s kapkou tekutého mýdla a rozdrceným aktivním uhlím (2-5 tablet, podle velikosti).
  • Vlažná voda se solí nebo vlažná voda s 3% roztokem peroxidu vodíku.

Více jak 0,5-2 dcl vody (podle velikosti) nedávejte větší množství vody. Pomáhá k rozpuštění látky v těle, hlavně pokud nedojde ke zvracení.


Pokud uspějete a pejsek se vyzvracía bude při vědomí, do 5 minut podejte 5-20 rozdrcených tablet živočišného uhlí rozmíchaného ve vodě.

 

K veterináři jeďte tak i tak. 


Důležité je znát váhu zvířete a sdělit zda bere léky a s něčím se léčí. 


Nejlépší je k veterináři přinést obal, etiketu nebo část látky, kterou pes pozřel. I pokud se jedná o tablety, nebo jedovaté květiny. 

Barbara Vávrová heart a Veterinární toxikologická databáze.