Místo záchrany smrt? Ruské úřady proti vědcům, kosatky nemusí vypuštění přežít

Mezinárodní vědecký tým kritizuje ruský plán na vypuštění deseti zajatých kosatek do Japonského moře namísto jejich navrácení do původního domova, kde byly odloveny. Podle vědců tak úřady zbytečně riskují jejich životy.

Mezinárodní vědecký tým kritizuje ruský plán na vypuštění deseti zajatých kosatek do Japonského moře namísto jejich navrácení do původního domova, kde byly odloveny. Podle vědců tak úřady zbytečně riskují jejich životy.

Pohnutý osud těchto kytovců se na veřejnost dostal poprvé v listopadu loňského roku, kdy byly zveřejněny záběry z dronu přelétajícího nad množstvím přecpaných mořských ohrad. Podle aktivistů bylo v tomto „velrybím“ vězení původně drženo 90 běluh severních a 12 kosatek dravých – čtyřem jedincům se podařilo ze zajetí uniknout. Kytovci jsou drženi ve stísněných nádržích v zátoce Srednyaya na jihovýchodě Ruska již od léta 2018 a měli být prodáni do čínských zoo a akvárií.

Po zveřejnění záběrů se vzedmula vlna odporu mezinárodní veřejnosti a díky jejímu nátlaku a podpoře mnoha celebrit se úřady rozhodly zasáhnout a kosatky i běluhy propustit ve spolupráci s mezinárodním vědeckým týmem pod vedením Jean-Michela Cousteaua (syna známého oceánografa Jaques-Yvese Cousetaua). Podle dohody z dubna 2019 s gubernátorem Přímořského kraje Olegem Kožemjakem bylo domluveno, že vznikne speciální rehabilitační centrum, kde se kytovci znovu naučí životu ve svém přirozeném prostředí.

V polovině května však ruští vědci oznámili, že kosatky budou vypuštěny do 10. června přímo ze svých ohrad do Japonského moře. To se nachází téměř 1300 kilometrů od jejich původního habitatu v Ochotském moři. Tým mezinárodních vědců s tímto plánem nesouhlasí, jelikož by podle nich mohl kosatkám ublížit. „Zbytečně to ohrožuje jejich dlouhodobé vyhlídky na přežití,“ prohlásil Jean-Michel Cousteau. „Tento plán nemůžeme podpořit,“ uvádí v prohlášení, které vydala organizace The Whale Sanctuary Project, a dodal, že kosatky nebudou schopny se znovu přizpůsobit životu v oceánu a budou se vracet do ohrad pro jídlo. „Nemusí to přežít.“

Mezinárodní tým vědců si stojí za tím, aby byli kytovci převezeni v nádržích se slanou vodou nedaleko místa, kde byli zajati a kde se nacházejí jim příbuzné kosatky a běluhy a vhodné a dostupné zdroje potravy. Ruští vědci oponují, že transport pro kytovce představuje stres a že na úspěch takové strategie by bylo zapotřebí vynaložit příliš mnoho času. Prohlásili však, že jejich plány na propuštění kytovců ze zajetí ještě nejsou definitivní.

Čtyři společnosti, které za odlovem kytovců a jejich plánovaným prodejem do Číny stojí, jsou vyšetřovány ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB) kvůli porušení rybářských zákonů. Lov velryb je v Rusku povolen pouze pro výzkumné a edukační účely.

Tagy: