• Domů /
  • Aktuality
  • /
  • Lampiony (ne)štěstí

Lampiony (ne)štěstí

Lampióoy štěstí  létající přání, létající lucerny, čínské lampióny, lucerny štěstí či thajské lampiónky – to vše, znamená to samé. Pro nás nevinnou zábavu, pro hasiče zbytečné výjezdy a práci na víc, pro určitá zvířata smrt. 

Podle legislativy se jedná o neškodný výrobek, ke kterému jsou ale potřeba ideální podmínky, kterých dosáhnout, je skoro nemožné. Hasiči České republiky především brojí proti používání lampiónů štěstí, ze zkušenosti totiž ví, že škody, které napáchají, mohou vést až do miliónů. Dráty po dopadu na zem ohrožují volně žijící zvěř. Když při letu svítí, mohou ohrozit navigaci letového provozu a opět zvířata. Především sovy bývají jejich častou kořistí. 


 

Lampiony by se měli vypouštět pouze: mimo obydlená území, lesy, suché louky či obilná pole a pouze v případě, že síla větru nepřesahuje 6–11 km/h. Ale vzhledem k událostem, při kterých se používají jako svatby a oslavy, tak je jasné, že alkoholem posílení jedinci prostě o následcích přemýšlet nebudou.

V roce 2011 vydali úplný zákaz používání tohoto lákadla Rakousko, dále se o to postarali v Německu, Malajsii, Austrálii, pracuje na tom Velká Británie i samotná Čína. Tam se také před dvěma tisíci lety používali jako signalizace polohy v armádě.

Lampiony (ne)štěstí
Ilustrační foto
Instagram

Dnes ale v podstatě nepřináší nic pozitivního. Lidé si sice představují, že pokud lampion s přáním stoupá do nebe, jejich přání bude vyslyšeno. Stejně tak ho ale můžete vyslat bez lampionu. A místo toho si zapalte svíčku doma.
 

Barbara Vávrováheart