Když se z dočasné péče stane péče trvalá: Příběh Loly z rumunského táboru smrti

doživotně

Dočasný anděl, 11. díl

Marta je dočaskářkou pod organizací Dočasky De De. I přesto, že je v důchodovém věku, pomáhá zvířatům aktivně a to samé doporučuje i ostatním. Kromě svých vlastních psů a psů v dočasce má jednoho svěřence i v dočasce doživotní. Fenka Lola pochází z Rumunska, do Česka přijela za svým novým majitelem, ale ten se jí záhy zřekl. Tak se dostala až k Martě. Lola je hendikepovaná, bojí se lidí, ale s Martou jí pojí láskyplný vztah. Co všechno může dočaskáře potkat a s čím vším se potýká? Dozvíte se v posledním díle seriálu Dočasný anděl.

Martě se za dobu, co dočaskuje, podařilo vyprovodit do nových domovů několik desítek psů. „Ze začátku jsem to nesla těžce a obrečela jsem každého psa, kterého jsem v dočasce měla. Ale po čase si na to zvyknete,“ vypráví Marta ve videu nad článkem. „Nejvíc mě zasáhla úplně první dočaska, která pocházela z Československého kastračního programu. Dostala jsem sem fenku, kterou tam našli lidi, a měla skoro odříznutou hlavu drátem,“ popisuje dočaskářka příběh svého prvního svěřence. Asta milovala lidi, ale měla trvalý hendikep. Kvůli úrazu se jí špatně dýchalo a nemohla štěkat. I přesto měl její příběh šťastný konec. „ Našli jsme jí strašně hodného pána, který jezdí po světě a ona jezdí s ním,“ usmívá se Marta.

Kromě chlupáčů, kteří u ní čekají na nový domov, má v péči i Lolu. Fenka však nikam nepůjde, zůstává totiž u Marty v trvalé péči. „Lole půjde na čtvrtý rok a dostala se sem z tábora smrti z Rumunska. Dřív nechodila, teď chodí, ale je vidět, že má problém, protože když se rozběhne, zakopává a převrací se. Trpí epileptickými záchvaty, kterých bylo 12 – 13 za den. Prášky se to podařilo snížit na 1 – 3 za den,“ popisuje Marta fenku, která je hendikepovaná i mentálně. „Ona se nechová, jako normální pes. Pomaleji chápe. A už tady u mě zůstane,“ dodává Marta.

Tagy: