• Domů /
  • Aktuality
  • /
  • Africký virus v Česku zabíjí kosy. Hrozí jim vyhynutí?

Africký virus v Česku zabíjí kosy. Hrozí jim vyhynutí?

Instagram

Máte poslední dobou pocit, že u vás na krmítkách chybí kosáčci? Je tomu doopravdy tak, v tomto roce byl zaznamenán značný úhyn tradičních obyvatel českých zahrad – kosů černých. Neděje se tak jen u nás. Stejný problém zaznamenala Itálie, Německo, Maďarsko, Rakousko a mnoho dalších evropských zemí. Český svaz ochránců přírody upozornil, že za značným snížení kosí populace stojí africký virus Usutu (USUV). 

Tento virus přenáší komáři. První mrtvý kos, který zemřel v důsledku této nákazy, se objevil v Brně v roce 2011. Virus byl zjištěn i u jiných druhů ptactva. Například sýkorek, vrabců, vlaštovek, puštíků bradatých, labutí i strakapoudů. Největší snížení populace vnímáme ale u kosů. Zatímco minulý rok se vyskytovali na 98 zahradách ze 100, dnes jen na 58. Podle odborníků za to může hlavně teplé počasí, které komárům přeje.


USUV se projevuje načepýřením, malátností, zpomalenými reakcemi, nechutenstvím k jídlu i pití.  Toto onemocnění se dá rozpoznat jen v laboratoři, nemá totiž žádné další výjimečné příznaky. Není na něj lék ani vakcinace. Někteří nemoc prodělají a vytvoří si protilátky, jiní uhynou. Osud kosů u nás je tak nejistý.
 

Africký virus v Česku zabíjí kosy. Hrozí jim vyhynutí?
Často umírají i celé rodiny
Instagram

Lidé se ale bát nemusí. Nakazit se sice mohou, ale virus u nich nemá žádné příznaky. Stejně tak nemějte strach o psy a kočky. Klece svých domácích ptáků pro jistotu zakryjte moskytiérou. 
Kontaktem s nemocným ptákem se virus nepřenáší. Pokud najdete více jak tři uhynulé opeřence, doporučuje se kontaktovat Státní veterinární správa. 
 

Barbara Vávrovábroken heart